Jetë/Stil

Roza Lati pyet të ëmën, pse nuk u martove kurrë Përgjigja nuk pritej

Në konceptimin e formatit të emisionit që ajo drejton, qysh në krye të herës, filozofia që e ka përshkruar, ka qenë ajo e pyetjeve aspak klishe, por të drejtpërdrejta dhe të goditura. I ka qendruar me fanatizëm kësaj fryme, madje nuk bën përjashtim nga rasti edhe kur përballë vetes ka mamanë e saj. Roza Lati, prezantuesja e emisionit “Why not” në Ora News, do të ketë sot në mbrëmje një të ftuar shumë speciale në studion e saj.

E ëma, aktorja e njohur e humorit Rita Lati, do të jetë në sytë e audiencës dhe publikut të gjerë për t’ju përgjigjur çdo pyetje që e bija ka planifikuar. Në videon e publikuar pak minuta më parë, ku shfaqen vetëm disa sekuenca të puntatës së sotme, duket një Rita e shpenguar, ashtu siç ajo di të jetë gjithmonë. Mes pyetjeve me spec, dallon njëra si më pikantja: pse nuk u martove kurrë!

Rita e ka një përgjigje edhe për këtë pyetje, por kuriozitetit të të gjithëve ne i vjen fundi “Why not”.

Rita Lati ishte e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Why not” ku si rrallëherë foli mbi jetën private, për ish-bashkëshortin, ndarjen e deri tek vdekja e tij.

“Unë jetova 12 vite me të dhe kur pashë se ti e kishe të pamundur, mblodhe kukullat dhe the ‘Hajde ikim’, atëherë vendosëm që të iknim”,  tregoi Rita Lati për momentin e ndarjes.

Aktorja u shpreh se në momentet e fundit të jetës së babait të Rozës është kujdesur që ajo të ishte pranë tij.

“Sido që të ishin punët, mes meje dhe babait tënd, babai është i domosdoshëm në jetë edhe thjesht kur hyn në shtëpi dhe unë e doja komunikimin që ai kishte me ty. Një baba mjaft i devotshëm për ty. Edhe pse kishte krijuar një jetë tjetër, bëra të pamundurën që babi të ikte jashtë, sa më thanë në Ministri se a duhet ta fusim brenda, të ka kërcënuar dhe unë thashë: Aman shpëtoni babain e Rozës.

Operimi bëhej në Turqi. Ai nuk e kishte të gjatë. Unë u përpoqa si një mama, përtej asaj artiste. Si një mama që duhej të ishte në pjesën tënde babi jot. Artikulonte që të kërkonte. Erdha të mora dhe i thashë ‘Ja ku e ke Rozën, foli Rozës’. Folët bashkë dhe pas pak ndërroi jetë”, rrëfeu Rita Lati.

“Kur u ndava me babain tënd mora vetëm një çantë dore. E nisa nga zero. Ishte një kohë e artë e lekëve për ne artistët. Merrnim 90% të skenës. Kështu që thashë asnjë gjë. Ja kisha bërë hallall të tëra. Thesarin (Rozën) e kisha me vete dhe kaq mjaftonte për mua”, përfundoi aktorja.

 

Lexo edhe: