Keshilla

Llokume me portokall- Receta per te gjithe dashamiresit e llokumeve

Llokume me portokall- recete

Përbërësit
2 gota ujë
gjysmë lëng limoni
5-6 lugë sheqer
1,5 gota lëng portokalli
Levore portokalli
1 gotë nisheste

Hapat
1- Ujin, lëngun e limonit dhe sheqerin e derdhim në një tenxhere.
2-Tenxherën e vëmë në zjarrë për vlim, pas vluarjës ia shtoni lëngun e portokallit dhe lëvorën e bërë nerende.

3-Nishestën ia shtojmë së fundmi dhe e përzierjëm vazhdimishtë përzierjën.
4-Pasi të trashët përzierja e largojmë nga zjarri, e lagim një enë dhe në të e derdhim glazurën e përgatitur, e vendosim në frigorifer rreth 20 minuta pritje.
5-Përzierjën e marrim nga frigoriferi dhe e premë në formë katrore, llokumin e formuar e zhytim në kokos.
Ju bëftë mirë!

Lexo edhe: